Banaue, Luzon, Filipiny

Filipiny: Luzon, 5 dni/4 noce

5 dni/4 noce – Wycieczka autokarowa po Luzon

2 noce Banaue + 1 noc Sagada + 1 noc Vigan

Wycieczka autokarowa do Manili, Banaue, Sagady oraz Vigan

Wycieczka zaczyna się w środę a kończy w niedzielę

PLAN  PODRÓŻY

  • Tarasy ryżowe Banaue mają 2000 lat. Zostały one wyrzeźbione w górach Cordillera przez mniejszość etniczną Ifugaos.  Te ryżowe tarasy są znane jako „Ósmy Cud Świata”, uznane przez UNESCO jako cześć dziedzictwa światowego.  Zbudowane ręcznie tarasy są położone około 1500 metrów nad poziomem morza, a ich obszar wynosi 10360 km2 stoków górskich. Są one nawadniane starożytnym systemem irygacyjnym, czerpanym z puszczy znajdującej się powyżej owych tarasów.
  • Spotkamy mieszkańców wioski Banaue i zasmakujemy ich stylu życia.
  • Odwiedzimy egzotyczną, położoną na odludziu wioskę Sagada – gdzie znajduje się tajemnicza jaskinia oraz podziemna rzeka. Przodkowie miejscowej ludności stosowali nietypowe praktyki pochówku zmarłych. Mianowicie, ciosali trumny z pni drzew i wieszali je na wapiennych klifach i jaskiniach niedaleko miasteczka.
  • W drodze do Banaue, odwiedzimy przełęcz Daltona oraz miasto Bacolor, gdzie będziemy mogli zwiedzić ruiny kościoła (do połowy zasypanego przez lahar – gęstą, szlamo-podobną mieszaninę deszczówki i popiołu wulkanicznego). Będźemy świadkami ogromnego zniszczenia, spowodowanego wybuchem wulkanu Mt. Pinatubo w 1992 r.
  • Vigan, Ilocos Sur jest autentyczną hiszpańską osadą z XV w.  Vigan zachował swój hiszpański urok wraz z uliczkami wyłożonymi kocimi łbami i z konnymi powozami. Architektura   jest mieszkanką klimatów hiszpańskich i filipińskich. Vigan został ogłoszony częścią dziedzictwa światowego UNESCO.
Sagada, Luzon, Filipiny
Sagada, Luzon, Filipiny

PLAN WYCIECZKI

Dzień 01    Manila – Bacolor – Banaue

07:00 Wyjazd z hotelu do Banaue pojazdem klimatyzowanym przez północną drogę szybkiego ruchu. Dojeżdżamy do Bacolor, Pampanga w dwie godziny.

To miasto, jest z jednym z setek miast oraz wiosek, które były zniszczone przez wybuch Pinatubo, w czerwcu 1993 r.  Zwiedzimy wioskę i Bazylikę która jest w ¾ zasypana przez lahar. Zobaczymy również wystające dachy domów, w całości zasypanych przez popioły wulkaniczne. Kontynuujemy jazdę przez lokalne wsie. Pola ryżowe otaczające małe miasteczka i wsie, są częstym widokiem, pokazującym prostotę życia miejscowej ludności. Droga do Banaue prowadzi przez pozbawione dostępu do morza, wiecznie zielone, prowincje Nueva Ecia i Nueva Vizcaya. W mieście San Jose będzie krótki postój na lunch w restauracji. W dalszej drodze do Banaue, zatrzymamy się w przełęczy Dalton, historycznym miejscu w Nueva Vizcaya, przejeżdżając obok Bagabag, gdzie malownicze góry i rzeki stykają się z krainą Ifugao.

Przyjedziemy do Banaue późnym popołudniem. Nocleg w hotelu.

Banue, Luzon, Filipiny
Banue, Luzon, Filipiny

Dzień 02    Banaue

Śniadanie.

Pojedziemy Jeepne’yem na punkt wiokowy, skąd panorama zapiera dech w piersiach. Całe łańcuchy górskie, pokryte tarasami od szczytu do podnóża, przeznaczone do uprawy ryżu, są wyrzeźbione gołymi rękami oraz prymitywnymi narzędziami kamiennymi na stromych zboczach górskich przez mniejszość etniczną Ifugaos, wieki temu. Następnie udamy się do Hapao i pójdziemy na wyprawę górską pomiędzy tarasami.

Wrócimy do hotelu lub odwiedzimy ludność wioski Ifugao gdzie będziemy miel okazję zapoznać się z tubylcami.

Noc w hotelu.

Dzień 03   Sagada

Poranne śniadanie

Wyjeżdżamy do Sagady. Po drodze, zwiedzanie muzeum Bontoc.

Po przyjeździe do Sagady, odwiedzimy urokliwe małe miasteczko z jego strzelistymi sosnami, podziemną jaskinią i wiszącymi trumnami używanymi do pochówku zmarłych. Zobaczymy też wspaniałe wapienne klifyi oraz malowniczei wodospadady w pobiżu.

Następnie udamy się do Wiszących Trumien, jaskini pochówku. Jeśli wystarczy nam czasu, możemy również odwiedzić inne zatykające dech w piersiach miejsca, takie jak Bomod, Wodospady Bokong, Jezioro Danom lub sklepy z wyrobami tkackimi. Nocleg w hotelu.

Dzień 04   Z Sagady do Viganu

Śniadanie.

Rano rozpoczniemy podróż od wizyty w Vigan i Locos Sur, prawdziwej hiszpańskiej osady, zbudowanej w piętnastym wieku. Vigan zachował swój hiszpański urok ze swoimi uliczkami pokrytymi kocimi łbami i powozami konnymi. Architektura jest mieszanką hiszpańskiego i filipińskiego klimatu.

Po południu, przejedziemy do Vigan. Na pokładzie Calesa (powóz ciągnięty końmi) odwiedzimy historyczną wioskę Vigan. Jedną z sześciu miejsc, światowego dziedzictwa UNESCO na Filipinach.  Zobaczymy dobrze zachowane, stare domy z kamienia „ Bahay” na Bato, zrobione z twardych kamieni suszonych na słońcu. Jeśli czas pozwoli, odwiedzimy inne, piękne miejsca: Juan Luna Shrine, Patburgnayan, Balauerte (mini ZOO), Syquia Mansions, Plaza Salcedo i Burgos, St. Paul Cathedral, Palacio de Arzobispo, Crisologo Mansions.

Nocleg w hotelu. (B)

La Union, Luzon, Filipiny
La Union, Luzon, Filipiny

Dzień 05  Vigan – Manila

07:00  Śniadanie

Wyjazd z hotelu i przejazd do Manili. Po drodze zatrzymamy się w La Union, aby poleżeć trochę na plaży i zjeść lunch.

18:00  Przyjazd do Manili. Odstwaiamy was w hotelu lub na lotnisku.

W cenę są wliczone:

Noclegi w standardowych hotelach ze śniadaniami

Wszystkie wycieczki i opłaty za wstęp

Przejazdy w klimatyzowanym pojeździe

Angielskojęzyczny przewodnik

Polski pilot

Przejażdżka Jeepney’em w Banaue

Przejażdżka calesą w Vigan

Codzienne woda pitna

Cena od osoby 1000 USD (miejsce w pokoju dwuosobowym)