Studiowanie w Tajlandii i roczne wizy edukacjyne


W związku z tym, że w ostatnich dniach codziennie dostaję pytania odnośnie wiz EDU i studiowania w Tajlandii, przedstawiam sytuację. Spośród wszystkich wiz, wiza studencka jest najłatwiejszą do uzyskania i proces jest w miarę straightforward. Wizę non immigrant ED można dostać na dwa sposoby i w oby dwóch przypadkach będziemy musieli zapłacić za rok studiowania lub nauki z góry. Pragnę też zaznaczyć, że moje informacje pochodzą z uniwersytetu na którym ja studiowałem, nie wiem jak jest na innych, więc tryb studiowania, ceny, etc mogą się różnić.

tajki-tajlandia-uniwerstet-studentki

 1. Sposób pierwszy. Zapisujemy się do szkoły tajskiego. Płacimy za roczny kurs. Zajęć tygodniowo jest około 6 godzin. Wiza ze szkoły tajskiego daje nam 3 miesięczny pobyt i można ją przedłużać o następne 3 miesiące za 1900 batów w urzędzie imigracyjnym tak długo, jak studiujemy. Czy trzeba chodzić na zajęcia? Tak. Czy trzeba się uczyć? Tak. Przy przedłużaniu wizy custom officers randomo zadają czasami parę pytań po tajsku, żeby zweryfikować czy jesteśmy prawdziwymi studentami. Ponieważ Tajowie nie są w ogóle kreatywni i zawsze zadają te same pytania, zdać ów test jest zajebiście prosto. Jak wykupisz u mnie lekcje tajskiego to w godzinę podyktuję wszystkie pytania które można usłyszeć od immigration. Podobno w Pattaya są lewe szkoły do których nie trzeba uczęszczać, ale nie znam szczegółów. Szkoła tajskiego będzie nas kosztować około 20,000 do 30,000 za rok.
 2. Sposób drugi. Tajski uniwersytet. Wiele tajskich uniwersytetów ma programy międzynarodowe, które różnią się cenami i trybem studiowania. Google i mailuj do nich o szczegóły. Jeśli chodzi o mój uniwersytet to kosztował 40,000 batów rocznie (teraz jest już więcej) i nauka odbywała się 4 miesiące w roku w trybie full time, czyli 8 godzin dziennie, poniedziałek do piątek oraz klasy weekendowe przez resztę roku. Cała nauka powinna trwać 3 lata, ale jeśli nie chodzimy na wszystkie zajęcia, to wydłuży się. Dzięki temu można dostawać wizę EDU na dłużej. Wizy z uniwersytetu dostaje się na rok i za 1900 batów przedłuża się na następny rok. Trzeba zdobyć minimum 20 kredytów na rok, żeby immigration dawało wizy (czyli trzeba robić zaliczenia, aczkolwiek można to robić powoli, żeby wiza wystarczała na jak najdłużej). Czy zajęcia są trudne, to bardzo zależy od wykładowcy. Niektóre są bardzo proste, inne są bardzo trudne. Aby zdać przedmiot, należy napisać mid term exams, final exams, zrobić prezentację w power poincie i przedstawić klasie, oraz napisać research paper. PS, tak to prawda że na tajskich uniwersytetach są ZAJEBISTE laski które nadają na związek dużo bardziej niż wszystkie niunie ze stron internetowych, imprez, lub o zgrozo, miejsc odwiedzanych masowo przez obcokrajowców. Większość z nich nie mówi jednak prawie w ogóle po angielsku, ale dla chcącego nic trudnego. Będą też zajebiście wstydliwe w kontaktach z obcokrajowcem, ponieważ większości z nich nawet nie przeszło przez głowę, żeby mieć chłopaka nie-Taja.Istnieją plotki, że jakoby można dostać wizę na „studiowanie” Muay Thai. Nie znam osobiście nikogo kto miałby taką wizę.tajki-tajlandia-uniwerstet-studentka

  Znajomy Michał z Pattayi napisał jeszcze komentarz odnośnie innej opcji na wizy EDU który zamieszczam poniżej:

  (Michał z Pattayi) Odniosę się do punktu nr1. My Polacy jesteśmy w uprzywilejowanej sytuacji ponieważ możemy zapisać się w TH na zajęcia z języka angielskiego. Szkoła weźmie od nas około 15-16000 thb za kurs i załatwienie wszystkich niezbędnych papierów do uzyskania wizy ED ,która umożliwi nam pobyt w TH przez rok. Jak już będziemy mieli wszystkie kwity ze szkoły niezbędne do uzyskania wizy ,to wtedy musimy udać się do tajskiej ambasady w którymś z krajów ościennych.Nie da się oficjalnie uzyskać wizy ED na terytorium Tajlandii. W tym celu korzystamy z jednej z firm specjalizujących się w zawiezieniu nas do np. Vientiane w Laosie. Firma ta weźmie od nas około 7-8.000 thb za odebranie nas z domu , zawiezienie do Laosu, załatwienie wszelkiej granicznej papierologi, wizy do Laosu, zorganizowanie hotelu i wyżywienia w Vientiane oraz całkowitą pomoc przy załatwieniu wizy ED w tajskiej ambasadzie w tym mieście. Zapewniają wszystko. My tylko siedzimy i „pachniemy” … 🙂 Po wszystkim odwiozą nas do domu pod wskazany adres.Cały proces trwa około 2 i pół doby od momentu wyjazdu z np.Pattai do powrotu do własnego domu z wklejoną wizą ED do paszportu. Jak ktoś chciałby wszystko załatwić sam to wcale to taniej nie wyjdzie a ulatacie się za wszystkim jak idioci… Potem pozostaje nam już tylko chodzić do szkoły na zajęcia i odnawiać wizę co 3 miesiące w Urzędzie Emigracyjnym (szkoła to za nas załatwia) płacąc 1900 thb lub nie chodzić do szkoły wcale i odnawiać przy pomocy szkoły wizę co 3 miesiące płacąc 5000 thb. (1900 opłaty oficjalnej + 3100 opłaty „pod stołem” dla urzędników w Emigracyjnym) Skoła załatwia to za nas. Tak więc załkowity roczny koszt za wizę ED jak nie chcemy chodzić na zajęcia to 15–16.000 + 7–8.000 + (3×5000) Jak widać tanio w takim przypadku nie jest wcale. Całkowity roczny koszt Wizy ED to około 40.000 thb. Jak mówicie cokolwiek po angielsku to nikt was nie będzie egzaminował z tego języka tak jak ma to miejsce w przypadku nauki tajskiego…

  hcesz wiedzieć o nowościach na Azja Po Zmroku? Polub stronę na Facebooku.

12 odpowiedzi na “Studiowanie w Tajlandii i roczne wizy edukacjyne”

 1. yo pisze:

  „Będą też zajebiście wstydliwe w kontaktach z obcokrajowcem, ponieważ większości z nich nawet nie przeszło przez głowę, żeby mieć chłopaka nie-Taja” – bo pewnie Ty im siedzisz w głowie, żeby wiedzieć takie rzeczy. Weź się ogarnij człowieku…

 2. Kpt. Morgan pisze:

  Bardzo interesująca jest wersja z angielskim. Czy w takich szkołach językowych angielskich czy tajski (choć drogo) spotyka się starych dziadów (45+) czy to jest opcja dla młodzieży nawet jeśli przyjmiemy kryteria ZSMP.

 3. Grzegorz Kudybiński pisze:

  Hej,

  Mnie ciekawi jak długo trzeba się uczyć aby, w miarę przyzwoicie, opanować tajski? Ile trzeba w to włożyć wysiłku?

  W internecie, na szybko, można tylko znaleźć informację, że gramatyka jest prosta, za to cała reszta już nie. Nie ma jednak informacji jak to wygląda w praktyce.

  • Zgadza się. Gramatyka praktycznie nie istenieje. Za to wymowa jest bardzo ciężka (5 tonów), alfabet totalnie inny i ma w sumie z 80 znaków. Niby można się nie uczyć alfabetu, ale ponieważ nie ma oficjalnej traskrypcji z tajskiego na alfabet łaciński, literowanie to wolna ametykanka i 90% tajów nie zrozumie co ma się na myśli niestety. Trzeba więc dużo ciepliwości. Ja zacząłem porozumiwać się po około 3 latach, teraz po 5 dalej nie mówię płynnie, ale już bez problemu się dogaduje.

 4. Jakub pisze:

  Nie znalazłem na blogu takiej informacji, więc bezpośrednio zapytam. Na którym uniwersytecie studiowałeś i jaki kierunek? Rozumiem, że (przekładając na nasze) na licencjacie? Ponieważ chodzi mi coraz mocniej po głowie pomysł studiowania w Tajlandii, to zacząłem się wgryzać w temat. Chciałem uderzyć na Master na English Language Teaching na Thammasat University ale cena trochę mnie zabiła (250,000 tysięcy bahtów za całość). A to jedynie same studia. Nic, szukam dalej.

  Pozdrawiam i z góry dzięki za odpowiedź.

 5. Joe pisze:

  Sluchaj a polecilbys jakas szkole tajskiego? Ja znalazlem ta:
  http://www.sandee.ac.th/fees/
  nie wiem czy mozna jej zaufac bo jest znacznie tansza… i czy przejdzie w procesie wydawania wizy edukacyjnej

 6. Marta pisze:

  Witaj,
  Orientujesz się może jak wygląda kwestia doktoratów, czy są tam jakieś stypendia, programy międzynarodowe?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapisz się na newsletter!