Tajlandia – rozrywka, religia, ustrój, bezpieczeństwo


Sanuk

Sanuk, tajskie słowo które oznacza zabawę i radość, jest jednym z najważniejszych. Tajowie wierzą, że jeżeli coś jest wartościowe, to musi być sanuk. Jeśli nie jest sanuk to szybko może się Tają znudzić. Tajowie często śmieją się i bawią, cokolwiek robią. Kiedy zabawa się kończy, cokolwiek robili, prawdopodobnie również przestanie być tym, czym się oni zajmują. Ta idea idzie również z Tajami do miejsc ich pracy i Tajowie mogą zwolnić się z pracy, jeśli nie jest ona sanuk, choć czasami z powodów ekonomicznych nie mają wyboru i będą robić coś, co nie sprawia im przyjemności.

bangkok-tajlandia-songkran-tajki

Cała ta idea robienia wszystkiego z przyjemnością jest świetna z założenia, ale często nie działa. Nie wszystko w życiu jest przyjemne i czasami trzeba zacisnąć zęby i przebrnąć. Tajowie tymczasem szybko się zniechęcają i nie chcą brać udziału w czymś co nie sprawia im przyjemności. Klasycznym przykładem jest nauka angielskiego, gdzie gry są ulubioną częścią, ale kiedy przychodzi czas na gramatykę, Tajowie albo zasypiają, albo wychodzą z klasy. Tajowie szybko nudzą się w takich sytuacjach i narzekają, że jest to nie sanuk. Innym przykład, to Tajowie próbujący zrobić coś sanuk, ale z jakiegoś powodu nie wyszło to tak, jak zaplanowali. Weźmy za przykład aukcję, gdzie ludzie podbijają ceny przedmiotów pomiędzy sobą. Cała idea jest w tym, aby na aukcji kupić produkt za dobrą cenę. Powiedzmy, że szklanka kosztuje w sklepie 10 batów. Jeśli będziesz próbował sprzedać ją na aukcji dla Tajów, oferowanie coraz większych cen jest dla nich zabawą i będą przebijali cenę dużo ponad 10 batów, które są prawdziwą wartością szklanki. Czasami cała idea sanuk nie ma po prostu sensu.

Religia w Tajlandii

Zdecydowana większość Tajów to Buddyści, i podczas gdy istnieje pełna swoboda wyznaniowa, w Tajlandii lepiej zachować ostrożność w rozmowach związanych z religią, w szczególności z Buddyzmem. W krajach zachodnich (może niekoniecznie w Polsce lol), inteligentne dyskusje o religii są na miejscu, tu w Tajlandii religia (oraz monarchia), jest tematem który lepiej pominąć, jeśli ma się jakikolwiek negatywny komentarz.

budda-tajlandia-bangkok-buddyzm Buddyzm jest dominującą religią w Tajlandii, ponad 90% Tajów to Buddyści. Istnieje kilka prowincji na południu Tajlandii, zaraz przy granicy z Malezją, gdzie Islam jest stanowi główną religię. Prowincje takie jak Yala, czy Pattani są bardzo niebezpieczne i ataki terrorystyczne są tam na porządku dziennym, więc lepiej się nie zapuszczać. Pojechałem tam raz z ciekawości i widok uzbrojonych nie tylko żołnierzy, ale i konduktorów w pociągu, a także worki z piaskiem przed każdą szkołą i świątynią, nie robią najlepszego wrażenia. Dalekie południe Tajlandii to jedno miejsce w kraju, przed zapuszczeniem się w kótre, lepie zrobić jakiś research i poczytać.

Rodzina Królewska

Absolutnie wszyscy Tajowie, niezależnie od klasy społecznej czy religii, szczerze powydziwiają Króla i rodzinę królewską. Król Tajlandii jest najdłużej żyjącym monarchą na świecie i zadedykował swoje życie, aby pomagać swej ojczyźnie i rodakom. Nie tylko w Tajlandii istnieje bardzo dużo projektów zainicjowanych przez samego króla, jest on też wizjonerem, który inspiruje Tajów.

W Tajlandii absolutnie nie wolno mówić żadnych negatywnych komentarzy na temat króla lub jego rodziny. Zrobienie tego błędu grozi katastrofalnymi skutkami i spotka się z agresywną reakcją Tajów. Jest to również zabronione przez prawo. Za zniewagę sądy skazują na około 15 lat więzienia.

Bezpieczeństwo w Tajlandii

Tajlandia jest generalnie bardzo bezpieczna i podobnie jak w innych buddyjskich krajach, przestępczość prawie nie istnieje. Wyjątkiem są kradzieże, oszukiwanie, i rożnego rodzaju scamy. Sami Tajowie są bardzo mili i uprzejmi, każdy człowiek ma jednak swój limit. Wkurzanie Tajów nie jest polecane – Tajowie którzy się wkurzą wpadają w amok berserku. Moja teoria jest taka – ponieważ w Tajlandii istnieje koncept pozostawania spokojnym nie zważając na wszystko, złość w Taju kumuluje się przez miesiące i kiedy eksploduje, jest źle. Bardzo źle. I generalnie idea trzymania złych emocji w sobie jest fajna, lecz tłumienie w sobie złych emocji przez zbyt długo, ostatecznie nie prowadzi do niczego dobrego.

Większość Tajów ma podobne podejście do przemocy jak i my, Europejczycy, aczkolwiek istnieją też jednostki z wiejskich terenów, dla których rozwiązywanie problemów pięściami jest typowym sposobem na zakończenie sporu. Tak więc generalnie zalecane jest unikać sporów z podbitymi Tajami z niższych sfer, choć moje doświadczenie w Tajlandii zawsze było pozytywne i jeszcze nigdy nie miałem z nikim problemu.

Chcesz wiedzieć o nowościach na Azja Po Zmroku? Polub stronę na Facebooku.

Jedna odpowiedź do “Tajlandia – rozrywka, religia, ustrój, bezpieczeństwo”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapisz się na newsletter!